Správy & Udalosti
  • Tommy Rustad, Volvo a tím Polestar Racing vyhrali šampionát STCC

1. 10. 2009

Dramatické finále švédskych národných majstrovstiev cestných automobilov na okruhoch STCC (Swedish Touring Car Championship) sa uplynulý víkend skončilo presvedčivým víťazstvom tímu Polestar, ktorý jazdí s modelmi Volvo C30.
    Volvo tím nastúpil na okruh v Mantorp Parku pod veľkým tlakom ako druhý finalista s odstupom 15 bodov na vedúci tímu šampionátu. V poradí pilotov, jazdec tímu Volvo Tommy Rustad zaostával deväť bodov za vedúcim jazdcom majstrovstiev. Pred 25.000 divákmi a 800  pozvanými hosťami tím Volvo Polestar po perfektnom výkone a mnohých dramatických situáciách zvíťazil v obidvoch jazdách a dosiahol tak celkové víťazstvo v seriáli STCC 2009.

Robert Dahlgren sa opäť umiestnil v kvalifikácii na prvom mieste. Nakoľko však za uplynulé preteky dostal od usporiadateľov penalizáciu 10 štartovných miest, musel do prvej jazdy pretekov štartovať z 11. pozície. Napriek tomuto handicapu došiel do cieľa ako piaty. Jeho tímový kolega Tommy Rustad, štartujúci z druhého miesta, musel vyhrať za každú cenu a to sa mu aj podarilo. Líder šampionátu Thed Björk na BMW skončil prvú jazdu na piatom mieste.

Pred druhou jazdou Tommy Rustad už zaostával iba o štyri body za lídrom hodnotenia jazdcov, ktorým zostal naďalej Thed Björk. Tím Volvo sa v hodnotení priblížil na 10 bodov k vedúcemu tímu Flash Engineering (BMW). Druhý tím BMW - WestCoast Racing - sa dostal na druhú pozíciu, 6 bodov pred Volvo a Polestar. Do druhej jazdy, pri ktorej je poradie na štarte opačné ako umiestnenia v prvej jazde, Dahlgren štartoval zo štvrtého miesta, Thed Björk ako piaty, Tommy Rustad ako ôsmy a druhý jazdec tímu Flash Engineering Jan Nilsson z deviateho miesta. To čo nasledovalo, bol najdramatickejší štart sezóny.

V rozpätí piatich sekúnd sa v prvej zákrute po štarte odohrala akcia, ktorá ovplyvnila celkový výsledok pretekov. Jan Nilsson, ktorý sa tlačil dopredu zasiahol Volvo C30, ktoré pilotoval Tommy Rustad. Vozidlo sa dostalo do veľkého šmyku no pilotovi sa ho akoby zázrakom podarilo udržať na trati. Jan Nilsson po kolízii vyletel z trate a preteky skončil v pieskovej bezpečnostnej zóne. Takmer súčasne Thed Björk vo výjazde tej istej zákruty vytlačil do trávy BMW tímu WestCoast Racing, ktoré pilotoval Richard Göransson. Ten sa veľkou rýchlosťou šmykol po tráve a jeho vozidlo vletelo na trať tesne pred ďalšou zákrutou, kde narazilo do boku vozidla, v ktorom sedel Thed Björk. Zasiahnuté BMW pri tom strhlo aj vozidlo tímového kolegu Robina Rudholma do pieskovej bezpečnostnej zóny v oblaku prachu a odletujúcich častí. Dahlgren ako tretí a Rustad ako piaty našťastie prešli zónou kolízie bez akéhokoľvek poškodenia.

Po vypadnutí obidvoch tímov BMW stačilo tímu Polestar Volvo aby Dahlgren a Rustad prekonali cieľovú líniu na štvrtom a piatom mieste a vyhrali by obidve hodnotenia šampionátu. Potom sa však Robin Rudholm vrátil na trať a začal sa snažiť zbierať body do hodnotenia tímov. Dahlgren na to zareagoval, predbehol dve vozidlá pred sebou a vyhral jazdu, čím zabezpečil pre Polestar víťazstvo v hodnotení tímov. Tommy Rustad skončil na piatom mieste, čím si zabezpečil víťazstvo v hodnotení jazdcov.
    „Aký dramatický a šťastný deň! Som strašne šťastný a hrdý, že som vyhral najťažšie pretekové majstrovstvá v Škandinávii a to pre najväčšiu a najlepšiu tunajšiu značku – Volvo“ povedal šťastný Tommy Rustad po slávnostnej ceremónii.

Veľmi šťastní boli aj všetci členovia tímu Volvo a Polestar. Nielenže získali víťazstvo v obidvoch klasifikáciách, ale ešte ráno pred pretekmi tím dosiahol ďalší historický moment. Stal sa najrýchlejším tímom v kvalifikácii počas celých 14 rokov existencie seriálu STCC od roku 1996.

„Je to absolútne nádherné a férové. Obsadili sme všetky pole position tejto sezóny a vyhrali sme polovicu zo všetkých jázd. Rustad vyhral najviac jázd, celkovo päť, Dahlgren na druhom mieste vyhral štyri. Nakoniec sme získali obidva tituly a tento moment si dokonale vychutnáme,“ povedal Christian Dahl, manažér Volvo team Polestar Racing.

Víťazstvo prišlo až nakoniec, no ambície značky Volvo postaviť najlepší automobil kategórie FIA Super 2000 na svete existovali od samého začiatku. V spolupráci s tímom Polestar sa realizoval intenzívny a rýchly program vývoja podvozka, aerodynamiky a motora. V úvodnej fáze sezóny a počas pretekov sa projekt stretol s mnohými problémami, týkajúcimi sa motora, ktoré sa podarilo odstrániť až v polovici sezóny. Bohužiaľ, zabránilo to Robertovi Dahlgrenovi zasiahnuť do  hodnotenia jazdcov, no nakoniec prispel k víťazstvu v obidvoch hodnoteniach šampionátu.
    „Nedokážem popísať, aký som hrdý na každého, kto sa zúčastnil na tomto projekte. Vôľa,  morálka a tímový duch, sprevádzajúce tento projekt a to predovšetkým v situáciách keď sa nám nedarilo alebo keď sme boli pod tlakom médií, sú jednoducho fantastické. Nakoniec sme vyhrali preto, že sme pracovali ako tím a preto, že sme sa nikdy nevzdali,“ povedal Derek Crabb, riaditeľ Volvo Cars pre automobilový šport.

7. Robert Dahlgren, Polestar Racing 52 7. Biogas.se 23

Pri vývoji nového súťažného automobilu hral významnú rolu sériový model Volvo C30 DRIVe. Zvyčajne automobiloví výrobcovia využívajú technické riešenia z pretekových vozidiel na zlepšenie sériových modelov. Spoločnosť Volvo Cars použila opačný proces keď využila mnohé technické riešenia extrémne ekonomického modelu C30 DRIVe na zvýšenie rýchlosti pretekového vozidla. Aerodynamické panely, zakrývajúce spodnú časť vozidla, zadný difúzor a zadné prítlačné krídlo boli prevzaté zo sériového modelu C30 DRIVe. Tieto aerodynamické prvky, znižujúce spotrebu a zaťaženie životného prostredia C30 s naftovým motorom 1.6D, zvyšujú rýchlosť ekologického pretekového modelu C30. Na rozdiel od sériovej verzie ho poháňa motor spaľujúci palivo E85 na báze bioetanolu. Palivo E85 začal tím Volvo využívať v STCC ako prvý ešte v roku 2007 v súťažnej verzii limuzíny S60 a nový okruhový model C30 bol od začiatku konštruovaný pre toto ekologické palivo.

VOLVO C30 E85 FIA SUPER 2000 – TECHNICKÉ ÚDAJE

Karoséria:
    Štandardná karoséria C30 zosilnená bezpečnostnou klietkou a vybavená prídavnou ochranou proti bočnému nárazu na strane vodiča.
    Aerodynamika:
    Predný spojler (v spodnej časti nárazníka) vyvinutý tímom Polestar v aerodynamickom tuneli Volvo. Aerodynamický kryt spodnej časti vozidla, zadný difúzor a zadné krídlo z modelu C30 1.6D DRIVe
    Motor:
    Celohliníkový, radový 5-valec, uložený vpredu naprieč, 4 ventily v každom valci, objem  1.999 cm3. Povolené modifikácie na bloku motora a hlave valcov. Vačkové hriadele, ventily, piesty, ojnice a kľukový hriadeľ nahradené špeciálnymi pretekovými komponentmi.
    Výkon: vyše 209 kW (280 k) pri otáčkach 8.750 min-1.
    Krútiaci moment: cca 230 Nm pri otáčkach 7.300 min-1.
    Motorový olej: Castrol 5W-30
    Palivo: E85
    Výfuková sústava:
    Nerezová s riadeným katalyzátorom, špeciálne vyrobená firmou Ferrita.
    Prevodovka:
    6-stupňová sekvenčná prevodovka Hewland s čelným ozubením. Pohon predných kolies.
    Samosvorný lamelový diferenciál. Dvojkotúčová suchá spojka SACHS s karbónovými lamelami priemeru 184 mm.
    Prevodový olej: Castrol TWS 10W-60.
    Hmotnosť:  Minimálna hmotnosť 1.134 kg s vodičom (58-60 kg).
    Predná náprava:
    Tlmičové vzpery McPherson s vinutými pružinami a tlmičmi Öhlin's, vyvinuté v spolupráci s tímom Polestar. Špeciálne vodiace ramená a nastaviteľný priečny skrutný stabilizátor.
    Zadná náprava:
    Viacprvkové závesy s vinutými pružinami a tlmičmi Öhlin's. Špeciálne vodiace ramená a nastaviteľný priečny skrutný stabilizátor.
    Predné brzdy:
    Performance Friction, 4-piestové brzdiče s radiálne a axiálne ventilovanými kotúčmi 332x32 mm.
    Zadné brzdy:
    Alcon, 2-piestové brzdiče s axiálne ventilovanými kotúčmi 290x10 mm.
    Riadenie:
    Hrebeňové riadenie s posilňovačom.
    Kolesá:
    BBS 10,0 x 17"
    Pneumatiky:
    Michelin 17", slick (bez dezénu) alebo pneumatiky na mokrú trať

Volvo tím nastúpil na okruh v Mantorp Parku pod veľkým tlakom ako druhý finalista s odstupom 15 bodov na vedúci tímu šampionátu.