1996 - 2000

V70/V70XC CLASSIC

Кон крајот на 1996 година, Volvo го претстави новиот Караван автомобил на пазарот, V70. Volvo V70 беше развиен од концептот на успешниот 850 Estate кој тогаш бил на пазарот уште од февруари 1993 година. Надворешноста на новиот V70 покажа помек стил од својот претходник, но се уште имаше силен Volvo идентитет вклучувајќи речиси вертикални заден дел. Во внатрешноста на автомобилот таблата беше нова, како и многу други внатрешни работи. Во однос на безбедноста, исто така, се направени голем број на важни подобрувања. Интересен и успешен прилог на моделите V70 беа XC 70 моделите со погон на сите тркала. Volvo V70 е произведуван до 2000 година, кога бил заменет со втората генерација на V70.

Технички спецификации

Модел: V70 / V70 XC -00 Верзија: XC, AWD, Classic Произведен: V70: 1996 50 недела, 2000- 19недела, V70 XC: 1997 35 недела, 2000 - 19 недела Обем: V70: 319832 XC: 53.857 Каросерија: Караван со 5 врати Мотор: 5-цилиндричен DOHC 1,984 2,435 cc или Di Турбо Дизел 2,435 или 2,401 cc. Пренос: 5-рачни брзини или 4 автоматски брзини. Сопирачки: Хидраулични,дискови на сите тркала Димензии: меѓуоскино растојание 276 cm