2003-2012

S40

На Frankfurt Motor Show во септември 2003 година имаше деби новиот Volvo, S40. Оваа втора генерација на Volvo S40 има модерен стил и јасно го прикажува Volvo наследството. Во внатрешноста на автомобилот гледаме нов дизајн со јасно скандинавско влијание. Volvo S40 доаѓа со широк спектар на мотори со четири цилиндри и за прв пат, исто така пет цилиндричен бензински мотор за средни автомобили Volvo. Четири цилиндричен турбо дизел е исто така дел од програмата. Новиот Volvo S40, исто така може да биде опремени со систем за погон на сите тркала.Volvo S40 има тело со 68% повеќе торзиона крутост од својот претходник. Тој исто така има високо ниво на безбедност со нова патентирана предна структура која има неколку деформабилности.

Технички спецификации

"Модел: Volvo S40 Верзија: AWD Произведен: 2003-2012 Обем: Во период на производство Каросерија: седан со 4 врати Мотор: 4-цилиндричен DOHC 1.596 cc, 1.798 cc. 5-цилиндричен DOHC, 2.435, 2.521 cc или 4-цилиндричен DI Турбо дизел 1.998 cc Пренос: 5 или 6 рачни брзини или 5 автоматски брзини Сопирачки: Хидраулични, дискови на сите тркала Димензии: Целосна должина 447 cm, меѓуоскино растојание 264 cm"