DRIVE-E MOTORI

УЖИВАЈТЕ ПОВЕЌЕ, ТРОШЕТЕ ПОМАЛЦЕ

Новото Volvo XC60 има компактен, лесен мотор кој Ви овозможува повеќе уживање во возењето и помала емисија на штетни гасови. Тоа е Drive-E технологијата i T8 Twin Engine моторите motora, објаснува Michael Fleiss, Заменик претседател на инжењерство на мотори.

"Одличен автомобил почнува со одличен мотор", тврди Michael Fleiss, Заменик претседател на инжењерство на мотори во Volvo Cars. "Тоа е во голема мера она што го прави чувството кога возите."

Michael и неговиот тим развиваат  Drive-E погонски систем за новото Volvo XC60 кој ќе го прави секое возиње уживање. Срцевината е од компактен, четирицилиндрен турбо мотор. Во комбинација со иновациите како електификација, турбо полнач и технологија за намалување на триењето, резултатите се максимална ефикасност и минимална потрошувачка на гориво и емисија на штетни гасови.
Оваа нова генерација на погони е пример за иновативни технологии, за кои е Michael еден од пионерите во автомобилската индустрија. "Јас работма на овој вид технологија долго време и сеуште ми е возбудливо", вели Michael. "Ние сме на првата линија на создавање и многу сум задоволен од реакциите за тоа што работиме."

Volvo XC60 е следниот чекор на напредок, а се темели на работата на Michael на новите XC90 модели. "Покажавме со моделот XC90 како можемеда ги споиме V6 перформансите со четирицилиндричниот мотор, со постигнување на ниска емисија на гасови", вели Michael. "Компактните мотори дава простор за софистицирана суспензија која пружа дополнителна удобност и дозволува позабавно возење. Со намалувањето на тежината на предните тркала, автомобилот полесно свртува."

 

Volvo XC60 T8 Twin Engine моторот е олицетворение на сетоа тоа што е Drive-E. Овој plug-in хибриден модел е најмоќниот во својата класа, а воедно има и најмала емисија на штетни гасови.

"Сметам дека е фантастично што нашиот автомобил е најдобриот во својата класа, plug-in hibrid", вели Michael.

T8 Twin Engine моторот комбинра турбо и компресорски бензински мотор со електромотор кои го прави автомобилот со врвни перформанси и со начинот за секојдневно патување. Одберете„Pure“ режим на возење исклучиво со електричниот мотор, со 0 емисија на издувни гасови до 40 километри - доволно за од дома до работа и назад. Одберете „Power“ режим на работа и добијте ги максималните перформанси или оставете го во „Hybrid“ режимот со што самиот автомобил ќе избира помеѓу двата извори на енергија и ќе ги комбинира, така што Вашето возење ќе биде ефикасно и пријатно. Тука е и можноста за погон на сите четири тркала, кога тоа Ви е потребно.

Со истиот багажен простор како кај секое друго Volvo XC60 и префинет Orrefors кристална рачка на менувачот како стандардна ručicom menjača kao standardom, T8 Twin Engine го нуди најдоброто од се. Како што Michael вели: „Drive-E се темели на сила без компромис.“

Michael Fleiss - Заменик претседател на инжењерство на мотори, Volvo Cars

" Се работи за чувството за мотор со одговорна моќ, а не за тоа што седи под хаубата "

Истражете го новото XC60