Уметноста во создавањето

Вашето Volvo V90 Cross Country, вашиот нов пат.

Надворешен стајлинг

Стајлинг за вашите софистицирани авантури. Специјално создаден за да се вклопи со Вашиот авантуристички V90 Cross Country.

Странични прагови на вратите

Одлично надополнувајќи го ексклузивниот дизајн на автомобилот, уникатните стилски елементи од нерѓосувачки челик го подобруваат грубиот и елегантен CROSS COUNTRY изглед.

Двојни интегрирани издувни цевки и дифузер

Овие уникатни двојни издувни цевки со хромирани завршетоци се ексклузивно дизајнирани за да го надополнат надворешниот изглед на вашиот V90 Cross Country добивајќи впечаток на четири издувни цевки.

Покривка за браник

Оваа специјална заштита од нерѓосувачки челик со сјаен финиш Ви помага да го заштите задниот браник од оштетувања при утоварување.

Тркала 21"

21-inch 7-open spoke Matt Tech Black/Diamond Cut алуминиумските фелни предничат пред обичните, моќните, големи 21" тркала со импресивен DIAMOND CUT дизајн го подобруваат бесниот изглед на Вашиот V90 Cross Country.

Pack & load

Ready for action. Getting there is just the start.

Roof box, designed by Volvo Cars

Specially designed for your Volvo by our own designers, this exclusive and aerodynamic 350 litres roof box in glossy black solves your roof top transports with style. Quick-Grip mountings make it possible to fit the roof box with one hand, while neat touches such as LED lighting in the lid help you load in the dark.

Load carrier

Enhancing your rooftop carrying capacity, this wing profile load carrier is easily fitted directly onto the rails and facilitates attaching of Volvo load-carrying accessories – from the roof box to specially-designed holders for your gear.

Bicycle holder

To facilitate bringing bikes on your adventures, there’s a wide range of high-quality roof or tow bar mounted bicycle holders for your Volvo. With this modern, lightweight holder you can carry up to 4 bikes on the tow bar. A tilt function allows easy access to the load compartment even with the bikes installed.

Load liner

This load liner with high protective edges allows you to transport dirty or wet loads without marking or damaging load compartment upholstery. It’s easy to clean and features a friction-enhancing surface to reduce the risk of loads from sliding around.

Технологија и звук

Комфортноста трае подолго. Сите патуваат во прва класа со V90 Cross Contry, онаму кадешто вашиот авантуристички дух ќе ве одведе, Вас и Вашите патници. .

Media server

Со овој иновативен уред, Вашите патници можат да уживаат во различни содржини до 6 безчини уреди. Независно од мрежната покриеност можете да уживате во филмови, музика, дигитална телевизија, сето тоа меморирано на USB стик.

iPad држач

Елегантниот држач за iPad им овозможува на патниците на задните седишта удобно да гледаат, читаат или забавуваат. Два USB приклучоци за да овозможи напоредно полнење на уредите, кога држачот не ви е потребен, лесно може да се отстрани.

Red Key

Копчето за ограничување на максималната брзина до 120км/h е одлично ако вашето дете е нов возач. Исто така го подесува адаптивниот темпомат до најдолгата релација.

Безбедност за деца

Со нашите безбедносни иновации помогнавме да ги задржиме децата безбедни повеќе од 50 години, научивме многу во текот на тоа време. Со новата генерација на VOLVO детските седишта, ги земавме сите наши знаења и бенефитите ви ги пренесовме на Вас.

Детско седиште

Дизајнирано за да обезбеди комфор за бебиња од 0-1 година, детското седиште нуди луксузен волнен тапацир и висок панел. Големата рачка за носење овозможува лесно пренесување на седиштето со една рака и потпирачот за глава може да биде променет од напред.

READ MORE

Детско седиште

Одликувајќи се со подобрен простор за нозете, овозможен со опции за навалување и нов луксузен волнен тапацир, нашето детско седиште нуди удобност и бесбедност за деца од 9 месеци до 6 години. Компактниот дизајн и малата тежина посочуваат на неговото лесно инсталирање, прилагодување и отстранување.

READ MORE

Подесиво детско седиште

Нашето детско седиште за возраст од 4-10 години им овозможува на децата да го проследат целото патување. Потпирачите за глава, високите странични панели и потпирачот за заштита на рамења гарантираат безбедно патување, додека новиот волнен тапацир Ви гарантира удобност.

READ MORE

Подесиво детско седиште со наслон за потпирање

Дизајнирана за деца од 8-10 години нашата дополнителна перница за седиште овозможува сигурносниот појас секогаш е правилно наместен во однос на висината на децата и се прилагодува како тие растат. Потпирачот за грб може да се монтира за краток одмор или спиење, нуди можност за пет висински подесувања.

READ MORE

Наши иновации

Се што правиме е дизајнирано околу луѓе, затоа секоја иновација што ја рпавиме е дизајнирана да го поедностави и подобри вашиот живот. Ние сме посебно горди на нашите напредоци во ефикасната моќ, конективноста и безбедноста. Ние го нарекуваме нашето размислување во овие простори: Drive-E, Sensus, и IntelliSafe.