Vesti
Kako nam recikliranog čelika iz SSAB-a pomaže da otključamo smanjenja emisija CO2
If we’re to achieve our ambition of net-zero greenhouse gas emissions by 2040, steel-related CO₂ emissions is an important area to tackle. Our new supply deal with SSAB does just that.
Održivost

SSAB bez čelika®
Istražite čvorište održivostiJedan od najvećih izvora emisija CO2 u našem procesu proizvodnje je čelik koji koristimo za proizvodnju naših automobila. To znači da je smanjenje emisija povezanih sa čelikom ključno ako želimo da ostvarimo ambicije po pitanju održivosti.
Sada možemo da najavljujemo veliki korak napred na našem putu ka čeličnom skoro nultom emisijama. Volvo Cars je potpisao novi ugovor sa našom dugogodišnjem partnerkom i švedskom čeličnom kompanijom SSAB za snabdevanje visokokvalitetnim, recikliranim i skoro nultim emisijama čelika počevši od 2025. godine.
Pored kupovine recikliranog i skorog čelika sa nultom emisijom, Volvo Cars napreduje ka cirkularnim ambicijama prodajom takođe otpadnog čelika, pomažući Volvo Cars da materijali imaju najveću vrednost tokom najdužeg perioda u zatvorenom sistemu petlje.
Mi smo prvi proizvodjač automobila koji je potpisao ugovor o snabdevanju sa SSAB-om za reciklirane čelikove sa skoro nultim emisijama. Koristiće se u odabranim komponentama na našem predstojećem potpuno električnom SUV-u EX60, kao i u drugim automobilima zasnovanim na našoj arhitekturi automobila SPA3 sledeće generacije. Presudno, reciklirani čelik ispunjava naše iste zahteve vezane za bezbednost koje imamo za primarni čelik, poput snage i izdržljivosti.
"Čelik u proseku predstavlja 25 % svih emisija povezanih sa materijalom za novi Volvo automobil", kaže Frančeska Gamboni, naša glavna službenica u lancu snabdevanja i direktorka za proizvodnju. "Radimo na ostvarinju emisija gasova sa staklenom baštinom sa nultom emisijom gasova do 2040. godine, a smanjenje emisija povezanih sa čelikom zaista ima potencijal da pomera iglu."
"Radimo na ostvarinju emisija gasova sa staklenom baštinom sa nultom neto emisijom gasova do 2040. godine."
| Frančeska Gamboni, direktorka lanca snabdevanja i direktorka proizvodnje
Značajno poboljšanje
Reciklirani čelik kompanije SSAB predstavlja značajno poboljšanje u odnosu na tradicionalni primarni čelik. Na primer, ne koristi peći koja se tradicionalno koristi za proizvodnju primarnog čelika. To eliminiše potrebu za dodatnim rudarenjem i potrošnja gvožđa i uglja u tom procesu. Umesto toga, koristi takozvanu električnu peć.
Zatvoreni sistem petlje SSAB reciklira otpadni čelik, što značajno smanjuje emisije CO2 i zadržava materijale i prirodne resurse koji se duže koriste. U poređenju sa tradicionalno proizvedenim čelikom u Evropi, reciklirani čelik SSAB-a stvara skoro 100% manje emisija CO za svaku tonu čelika i napravljen je sa oko 90 % recikliranog sadržaja.
"Čelik je važan materijal koji osigurava bezbednost, snagu i izdržljivost naših proizvoda i tradicionalno je značajan doprinos našim emisijama ugljenika", kaže Frančeska. "Potpisivanjem ovog sporazuma, preduzeli smo važan korak u smanjenju uticaja na životnu sredinu i povećanju svesti o korišćenju recikliranih materijala unutar naše mreže dobavljača."
Sveobuhvatni klimatski plan
Naša ambicija da ostvarimo emisije gasova sa neto nultom emisijom gasova sa staklenom baštama do 2040. godine je deo našeg sveobuhvatnog klimatskog akcionog plana, jednog od najambicioznijih u automobilskoj industriji. Posvećeni smo potpuno električnoj budućnosti i već do 2030. godine težimo da 90 do 100 procenata globalne prodaje sastoji se od elektrifikovanih automobila, što znači kombinacija potpuno električnih i plug-in hibridnih modela.
Cilj nam je i da do 2030. godine smanjimo emisije CO2 po automobilu za 65–75 procenata u odnosu na osnovnu osnovu iz 2018. godine. Jedan od načina da se to ostvari je saradnja sa našim dobavljačima na kontinuiranom smanjenju emisija CO2 od materijala u našem lancu vrednosti – a današnji sporazum sa SSAB-om je savršeni primer te strategije.
Sporazum takođe podržava naše ambicije za cirkularnost. Cilj nam je da do 2030. godine koristimo u proseku 30 % recikliranog sadržaja u našoj floti i da novi modeli automobila objavljeni od 2030. godine sadrže bar 35 procenata recikliranog ili biološkog sadržaja.