Makina me 7 vende

Makina të mëdha premium të mbushura me teknologji inovative dhe zgjidhje të zgjuara të ruajtjes.

Volvo Cars 7-vendëshe janë perfekte për familjet e mëdha, ata që shpesh transferojnë fëmijët në aktivitete ose ata që preferojnë të ulen lart për një pamje më të mirë të rrugës. Është e lehtë të përqendrohesh në brendësinë e madhe kur shfleton makina me 7 vende, por ato janë shumë më tepër se kaq. Siguria, komoditeti luksoz dhe inovacioni gjithashtu i bëjnë SUV-të tona të mëdha të dallohen.

Makina të besueshme familjare

SUV-të tanë të mëdhenj janë krijuar për t'ju ndihmuar të mbani familjen tuaj të sigurt dhe të mbrojtur. Do ta gjeni veten të ulur në një pozicion të lartë, duke shijuar një pamje komanduese të rrugës. Ndërkohë, disa nga veçoritë tona më të avancuara të sigurisë janë gati për të rritur komoditetin dhe udhëtimin tuaj.

Zbuloni trafikun e kalimit

Kur i afroheni një kryqëzimi, makinat tona me 7 vende skanojnë trafikun e vendkalimit dhe ju paralajmërojnë kur ekziston rreziku i përplasjes. Makina gjithashtu mund të ndihmojë në frenimin automatik për të shmangur ose zbutur një përplasje.

Park Pilot Assist

Parkimi i një makine të madhe në qytet mund të perceptohet si një sfidë nga disa, por këtu hyn edhe Park Pilot Assist. Me këtë sistem, do të merrni ndihmë për të gjetur një vend parkimi të përshtatshëm dhe për të manovruar makinën në mënyrë që ajo të parkohet siç duhet.

Rehati superiore

Makinat tona me 7 vende ofrojnë shumë hapësirë dhe rehati ergonomike për të gjithë familjen, nga shoferi te pasagjerët në sediljen e pasme. Me hapësirë bujare për kokën dhe këmbët, dhe sediljet që arrijnë ekuilibrin e përsosur të luksit mbështetës, XC90 ynë hibrid plug-in dhe EX90 plotësisht elektrik janë opsione të shkëlqyera për ata që kanë përparësi një përvojë të rehatshme drejtimi.

Hapësirë e konsiderueshme ngarkesash

Makinat tona me 7 vende kanë hapësirë të madhe ngarkese. Edhe me sediljet e pasme të ngritura, ka shumë hapësirë për bagazhe, por ka gjithmonë raste kur ju duhet më shumë. Thjesht palosni rreshtin e tretë dhe më shumë se dyfishoni hapësirën e ngarkesës në një çast. Me makinat tona të mëdha, ju mund të merrni me lehtësi të gjithë familjen ose miqtë në aventura epike pa u ndier i ngushtë nga bagazhet që kapin kabinën.

Zgjidhje të hapësirës ruajtëse inteligjente

Përveç ndarjeve të mëdha të bagazheve për valixhet, Volvo XC90 dhe EX90 përfshijnë gjithashtu hapësira të dedikuara për gjërat më të vogla, por ndoshta më të përdorura në jetën tonë. Këtu do të gjeni zgjidhje inteligjente ruajtjeje për shishet e ujit, telefonat celularë, laptopët dhe çanta për palestrën, si dhe grepa për çantat tuaja të blerjeve, duke ju ndihmuar t'i mbani ato të sigurta ndërsa jeni në rrugë.

Makina të mëdha që janë të lehta për t'u drejtuar

Pavarësisht nga madhësia e tyre, modelet XC90 dhe EX90 janë të lehta për t'u drejtuar në mjedise urbane, të cilat shpesh shoqërohen me trafik të rënduar, qoshe të ngushta dhe hapësira të kufizuara parkimi. Teknologjia inteligjente, si kamera jonë opsionale 360 gradë, i ndihmon drejtuesit e mjeteve të përballojnë shumë nga sfidat e zakonshme të drejtimit të automjetit në qytet, duke përfshirë parkimin dhe gjykimin e distancave me makinat e tjera.

Udhëtoni larg me makinën tonë plotësisht elektrike

Volvo EX90 është një makinë e madhe elektrike që ju lejon të udhëtoni larg me një karikim të vetëm. Thjesht futeni brenda natës dhe është gati t'ju çojë deri në 580 km*. Për shoferët e qytetit, kjo do të thotë që ju mund të udhëtoni për në punë ose t'i lini fëmijët në shkollë pa pasur nevojë të shqetësoheni për karikimin e baterisë çdo ditë.

Karikoni shpejt makinën tuaj elektrike me 7 vende

Ju mund ta karikoni baterinë e Volvo EX90 plotësisht elektrike nga 10 në 80% në 30 minuta. Ndërkohë, ju dhe familja juaj mund të zgjasni këmbët, të pini një kafe ose pse jo ta çoni qenin për shëtitje.

Hibrid fleksibël plug-in

Hibridi ynë plug-in XC90 është një makinë fleksibël që kombinon një motor benzine dhe energji elektrike. Mund të udhëtojë deri në 71 km* vetëm me energji elektrike, duke e bërë atë ideal për udhëtime ose për punë më të shkurtra. Kur ju duhet të udhëtoni më tej, motori i benzinës fillon pa probleme.

* Koha tipike për të karikuar nga 10 në 80% me karikim të shpejtë 250 kW DC (CCS2). Shifrat janë paraprake dhe rrjedhin nga vlerësimet dhe llogaritjet e kryera nga Volvo Cars për EX90 dhe XC90 dhe këto rezultate nuk janë të garantuara. Distanca e udhëtimit dhe konsumi i energjisë në kushte reale ndryshon në varësi të mënyrës së drejtimit të makinës dhe faktorëve të tjerë të jashtëm. Në pritje të certifikimit të automjetit.

Premium

Në modelet tona XC90 dhe EX90, ne nuk lamë gur pa lëvizur. Çdo detaj është planifikuar me kujdes. Pjesa e jashtme është e bukur dhe kur hyni brenda, do të vini re menjëherë luksin e nënvlerësuar, duke u mbështetur në trashëgiminë e dizajnit skandinav. Gjithçka ka të bëjë me cilësinë, detajet e përjetshme dhe duke i bërë gjërat të thjeshta për t'u përdorur.

Tavanë e madhe panoramike

Me çatitë tona të mëdha panoramike, ju do të lejoni më shumë dritë natyrale në makinë, gjë që ndihmon në krijimin e një eksperience më të gjerë dhe të këndshme. Çatitë tona janë të laminuara, duke kontribuar në mbrojtjen UV dhe duke minimizuar rrezatimin UV. Kjo gjithashtu ndihmon që kabina të mos nxehet shumë.

Interior modern i bërë me përgjegjësi

Duke u mbështetur në linja të pastra dhe materiale të qëndrueshme, kabina e SUV-ve tanë mishëron thelbin e dizajnit modern skandinav. Zgjidhni midis një përzierjeje leshi moderne dhe të qëndrueshme ose lëkurës sonë artificiale Nordico luksoze dhe të prodhuar me përgjegjësi, e cila ka një gjurmë dukshëm më të ulët të CO2 se lëkura tradicionale. Eksploroni një sërë ngjyrash elegante për të përshtatur makinën tuaj sipas shijes tuaj unike.

Materiale që mund t'i rezistojnë përdorimit të vështirë

Kushdo që është prind i fëmijëve të vegjël e di se ata do të sjellin papastërti dhe gurë. Ajo vjen me stinët. Kjo është arsyeja pse ne kemi zgjedhur materiale të qëndrueshme për ambientet e brendshme të SUV-ve tanë të mëdhenj, duke i bërë ato të lehta për t'u pastruar dhe të përsosura për t'i bërë ballë përdorimit të përditshëm.

Një imazh që tregon sistemin e pastrimit të ajrit brenda një Volvo EX90.

Frymë ajër më të pastër

Sistemi ynë unik i pastrimit të ajrit parandalon deri në 95% të grimcave të dëmshme që të hyjnë në kabinë. Optimizimi i cilësisë së ajrit brenda makinës ofron disa përfitime shëndetësore, duke përfshirë përqendrimin e përmirësuar të shoferit.

Një imazh që tregon ekranin qendror brenda një Volvo EX90.

Ngrohni ose ftohni makinën paraprakisht

Futja e një temperature ideale të makinës është e këndshme, dimër apo verë. Parakushtëzimi ynë është një funksion klimatik që ndihmon pikërisht me këtë. Vendosni një kohëmatës në ekranin qendror të makinës ose përdorni Volvo Cars app për të planifikuar kontrollin e klimës dhe makina juaj mund ta ngroh paraprakisht ose të ftojë kabinën sipas preferencave tuaja deri në momentin që të jeni gati për të nisur.

Një imazh që tregon portat USB-C.

E gjithë familja mund të qëndrojë e lidhur

Nëse jeni duke bërë një udhëtim të gjatë, është mirë të dini se të gjithë pasagjerët në makinë mund të përdorin telefonat inteligjentë dhe tabletët e tyre gjatë gjithë udhëtimit pa pasur nevojë të shqetësohen për mbarimin e baterive. Makinat tona me 7 vende kanë porte USB-C si përpara ashtu edhe mbrapa, në mënyrë që të jetë e lehtë për të gjithë të qëndrojnë të lidhur, pavarësisht se ku janë ulur.

Një imazh që tregon një kuti çati të montuar në një Volvo EX90.

Aksesorë të njohur

Makinat tona me 7 vende vijnë me një gamë të gjerë aksesorësh të njohur që mund t'i shtoni për ta përshtatur makinën tuaj sipas nevojave tuaja. Për shembull, shtoni një kuti çati për hapësirë shtesë për bagazhe, një raft për biçikleta ose një portë qensh ku shoku juaj me katër këmbë mund të ulet rehat dhe të marrë ajër të pastër pa lënë makinën. 

Pyetje të shpeshta

Cilat janë karakteristikat kryesore të një makine me 7 vende?

Makinat tona me 7 vende vijnë me një mori funksionesh të njohura, duke përfshirë Park Pilot Assist, zgjidhje të zgjuara të ruajtjes dhe Google të integruar. Shijoni Google Play dhe merrni informacione për trafikun në kohë reale me Google Maps, gjë që e bën gjithashtu të lehtë planifikimin e itinerarit tuaj.

A janë makinat 7-vendëshe të Volvos automatike?

Po, të gjitha makinat 7-vendëshe të Volvo-s kanë një kuti ingranazhi automatik.

A mund të paloset rreshti i tretë në makinat 7-vendëshe të Volvo-s?

Po, rreshti i tretë mund të paloset sheshtë.

Teknologjitë ekzistuese dhe të së ardhmes, veçoritë dhe aftësitë e përshkruara më poshtë mund të ndryshojnë, mund të mos ofrohen në të gjitha tregjet dhe nuk do të jenë standarde për të gjitha modelet. Veçoritë e Google të integruar të përshkruara mund të mos jenë standarde ose të disponueshme për të gjitha modelet, stilet dhe opsionet e motorit. Google Assistant nuk vlen në të gjitha gjuhët dhe tregjet. Google, Google Play, Google Maps dhe YouTube Music janë marka tregtare të Google LLC.