2003-2012

V50

Непосредно пред крајот на 2003 година, уште еден нов Volvo беше лансиран, Volvo V50. Volvo V50 е замена за Volvo V40, кој беше лансиран во 1995 година. На надворешниот дизајн на новиот Volvo V50 Volvo има јасен идентитет, а внатрешноста покажува влијание на чист, јасен скандинавски дизајн. Volvo V50 го продолжува силното Volvo наследство како производител на Караван автомобили, нешто што може да се идентификува по формата на задната страна на автомобилот, а исто така на високото монтирани задни светла. Торзионата цврстина е зголемена за речиси 70% и придонесува за високо ниво на безбедност. Во однос на безбедноста, новиот Volvo V50 има нова, патентирана предна структура со неколку деформабилности за поголема заштита на патниците. Други интересни новости се достапноста на 5-цилиндричен бензински мотор и исто така можност да се добие Volvo V50 со погон на сите тркала.

Технички спецификации

Модел: Volvo V50 Верзија: AWD Произведен: 2003-2012 Обем: Во период на производство Каросерија: Караван со 5 врати Мотор: 4-цилиндричен DOHC 1.596 cc, 1.798 5-цилиндричен DOHC, 2.435, 2.521 cc или 4-цилиндричен DI Турбо Дизел 1.998 cc Пренос: 5 или 6 рачни брзини или 5 автоматски брзини Сопирачки: Хидраулични, дискови на сите тркала Димензии: Целосна должина 452 cm, меѓуоскино растојание 264 cm