Семејни автомобили Volvo

Инвестирајте во безбедноста и удобноста на вашите сакани со семеен автомобил Volvo.

Нашата мисија останува да го направиме животот полесен, подобар и побезбеден за сите. Тоа доведе до асортиман автомобили кои се безбедни, удобни и просторни што им се потребни на семејствата. Со семејниот автомобил Volvo, обичните патувања можат да се претворат во квалитетно поминато време за семејството.

Сите модели

Ние сме експерти за безбедност

Ние ги развивме првите безбедносни иновации во индустријата гледајќи подалеку од тоа што во моментот се бара. Оваа посветеност за производство на некои од најбезбедните семејни автомобили на патот останува во основата на сѐ што правиме.

Дизајн преку истражување во реалниот свет

Ги проучуваме вистинските судири за да ги подобриме и развиеме безбедносните иновации. И спроведуваме лабораториски тестирања што ги реплицираат условите во вистинскиот свет. Тоа е подобрување преку истражување што помогнало да се изградат нашите безбедносни акредитиви. Па, секогаш кога работите на патот ќе тргнат во погрешна насока, ние ќе се прашуваме зошто.

Системи за помош на возачот

Нашите безбедносни иновации помагаат на вашиот автомобил да му се даде поголема прегледност за тоа што се случува на патот. Напредниот хардвер функционира со системите за помош на возачот дизајниран за да ве извести за потенцијалните опасности, па дури и да ускокне кога ви е потребна дополнителна поддршка.

Технологија за прочистување на воздухот

Нашата најсовремена технологија за прочистување на воздухот ги намалува или отстранува ситните честички кои се штетен загадувач на воздухот. Оваа иновација на Volvo Cars спречува до 95 % од честичките PM 2,5 да навлегуваат во кабината. Исто така може да филтрира 99,9 % од алергените во поленот и 97 % од вирусите во воздухот.

Ние сме водачи во безбедноста на децата во автомобилите

Иако никогаш нема да видите многу од вашите безбедносни иновации во семејните автомобили Volvo, тие се подготвени кога работите ќе тргнат наопаку. Но, децата мора да бидат правилно поставени за тие вградени функции да ја понудат заштитата за којашто се дизајнирани. Ние бевме пионери во решенијата за безбедност на децата според овој принцип уште од 1960-тите.

Детски седишта за во автомобил

Ги тестираме нашите детски седишта за во автомобил во сценарија на незгоди врз основа на судири во вистинскиот свет и користиме кукли за тестирање судири со големина на вистински деца. Ова ни помага да испорачаме напредни заштитни системи за нашите најмали патници, вклучувајќи опсег на удобни детски седишта за во автомобил во коишто може да седат бебиња и помали деца.

Подлоги и перничиња за седење

Volvo Cars го претстави првото перниче со подлога за седење за деца во 1978 година. Со текот на децениите, продолживме да испорачуваме позиционирање на сигурносниот ремен подлоги и перничиња за седење што ги подигнуваат децата што ги надраснале детските седишта на најдобрата положба за користење на заштитните системи на автомобилот.

Откривање патници

Откривањето патници е внатрешен радарски систем доволно чувствително за да открие движења помали од милиметар – како што е нежното поместување на заспано мало дете. Сензорите покриваат колку е можно поголем дел од кабината, вклучувајќи го багажникот за да се осигуриме дека никој нема да биде оставен или заборавен. Достапно во EX90.

Облакодерите се гледаат само преку панорамскиот кров на автомобил Volvo во движење.

Помош со допир на копче

Ако работите тргнат наопаку, вашето семејство ја има заштитата на Volvo Assistance, помошта на пат што можете да ја повикате само со допирање копче.

Удобни и пространи семејни автомобили

Дизајнираме пространи семејни автомобили за да помогнеме да се олесни секојдневниот живот, како и животот на оние големи авантури каде што се создаваат сеќавањата. И со луксузните детали за коишто мислевте дека ќе морате да се откажете во практичниот семеен автомобил. Со штиклирање на сите полиња, вашиот Volvo ќе стане дел од семејството.

Сестран простор во багажникот

Најдобрите семејни автомобили имаат големи простори во багажникот, но не е сѐ во големината. Кога се пакувате за ненадејните семејни излети или треба да средите многу работи со едно патување, работите може да станат хаотични. Семејните автомобили Volvo имаат пространи делови за товар што исто така се сестрани, со паметни решенија за складирање, скриени простори и прегради што ви помагаат да го намалите нередот.

Дополнителен простор и полесно за товарање

Ќе имате куќички на дрва за градење, семејни миленици за пренесување и изненадувачки големи роденденски балони за носење. Тогаш ќе ви треба дополнителен простор. Најдете го со брзо преклопување на дел или на сите задни седишта во вашиот Volvo. А без спојлер и со рамни подови, натоварувањето и растоварувањето на багажникот е уште полесно.

Лесен пристап

Полни ви се рацете? Отворајте и затворајте го електричниот заден багажник со движење на вашата нога. Исто така можете да ги користите контролите во контролната табла или во вашиот приврзок што заменува клуч. Исто така, лесно е да го осигурите вашиот семеен автомобил Volvo. Затворајте и заклучувајте врати, прозорци, како и панорамскиот кров со притискање на копче на вашиот далечински клуч. Повторно притиснете го за да продолжите како што било претходно.

Подобро поврзани семејни автомобили

Семејните автомобили Volvo може да се интегрираат во вашиот дигитален живот, олеснувајќи ги поврзувањето и комуницирањето додека сте на пат. И за да го правите тоа побезбедно за поголема самодоверба во искуството при возењето.

Приспособлива инфо-забава

Контролирајте поголем дел од функциите на автомобилот од интуитивниот инфо-забавен систем со вграден Google. Тој може да се персонализира како мобилен телефон и со реактивен екран на допир, ќе уживате во истата брза, позната контрола.

Точки за полнење за сечии уреди

Времето поминато пред екран понекогаш може да претставува благослов. За да го продолжиме функционирањето на уредите додека сте на пат, додадовме точки за безжично полнење на предното седиште и USB-C порти низ целата кабина.

Фантастичен звук

Автомобилите Volvo содржат најсовремени аудио системи што испорачуваат фантастичен звук. Сега можете да уживате во вашиот омилен поткаст или во едната (а можеби и единствена) музичка листа што ја сака целото семејство на целосно ново ниво.

Додека ја надгледува продавачот, една млада жена седи и се смее на возачкото седиште, допирајќи ја централната конзола на автомобил Volvo.

Семејни автомобили што не прават компромис

Го влечеме искуството од нашето шведско дизајнерско искуство за да направиме тивки луксузни автомобили. Нашите семејни автомобили не се никаков исклучок. Па, кога ќе донесете автомобил Volvo во вашето семејство, ги добивате безбедноста и просторот што ви се потребни, како и возачкото искуство што го сакате.

Електрифицирани семејни автомобили

Со електричен или plug-in хибриден семеен автомобил Volvo, инвестирате во повеќе од удобноста и безбедноста на вашите сакани. Инвестирате во нивната иднина со намалување или отстранување на издувните емисии.

Целосно електрични семејни автомобили

Нашите целосно електрични семејни автомобили претставуваат напредок за патот што претстои. Напојувани од најсовремени батерии и електрични мотори, нашите електрични автомобили произведуваат нула издувни емисии и користат рециклирани и биолошки засновани материјали што го намалуваат отпадот.

Plug-in хибридни семејни автомобили

Електричниот мотор и моторот на внатрешно согорување беспрекорно работат заедно за да напојуваат Volvo plug-in хибридни семејни автомобили. Изберете целосно електричен или хибриден режим во согласност со потребите на вашето семејство. Во секој случај, ќе уживате во мазното искуство при возење.

Намалени оперативни трошоци

Трошокот од возењето електричен автомобил Volvo или plug-in хибрид може да биде помал од еквивалентниот автомобил на бензин. Како? Полнењето на вашиот семеен автомобил може да чини значително помалку од горивото за возење на истата километража. А поради тоа што некои оператори за продажба на струја нудат и евтини тарифи, можете дополнително да ги намалите оперативните трошоци со планирање на времињата за полнење.

Полнење на вашиот семеен автомобил

Создавајте лични рутини за полнење што му одговараат на вашиот животен стил за да помогнете да се намалат трошоците и времињата на полнење. Полнете го вашиот електричен семеен автомобил дома со домашен полнач како што е ѕидниот полнач на Volvo. А потоа полнете на работа, во теретана и пред вашите омилени продавници со јавните станици за полнење.

Електрични и plug-in хибридни семејни теренци

Безбедноста е ваш приоритет, но и наш. Но, најдобрите семејни теренци исто така ви овозможуваат да ги натоварите додатоците што ви се потребни во животот. Со нашите семејни теренци, добивате безбедност и простор со шмек на скандинавската едноставност што ја претвора кабината на вашиот автомобил во дневна соба на патиштата.

Електрични и plug-in хибридни семејни теренци со 5 седишта

Нашите електрични и plug-in хибридни теренци се соодветни за петчлено семејство – плус дополнителните потреби што ги носи животот.

Подготвени сте да станете целосно електрични? XC40 е електричен семеен теренец со 5 седишта и C40 е нашиот електричен кросовер теренец со 5 седишта. И двата се стилски начини за отстранување на издувните емисии и помалите секојдневни оперативни трошоци.

Plug-in хибридот ви помага да ги намалите издувните емисии со електричен мотор потпомогнат од бензински мотор. Дизајниравме два семејни plug-in хибридни теренци со 5 седишта, преполни со функции, за да го одржиме вашето активно семејство во движење: компактниот XC40 и средниот XC60.

Семејството plug-in хибридни теренци со 7 седишта

XC90 е голем plug-in хибриден семеен теренец со простор за седум лица. Тоа е луксузен автомобил дизајниран за удобност на патниците без да се жртвува капацитетот на носивоста. Панорамскиот кров, ергономските седишта, контролите за климатизација со лесен пристап и автоматското прочистување на воздухот го подобруваат патувањето за сите. И со напредните системи за помош на возачот, овој plug-in хибриден теренец е создаден да носи скапоцен товар.

Целосно електричен семеен теренец со 7 седишта

EX90 е нашиот нов целосно електричен теренец со 7 седишта. Со нула издувни емисии и Safe Space Technology овозможена од lidar, ова е семејниот автомобил на иднината. Побарајте ги препознатливиот скандинавски стил и моќното управување на Volvo со досег до 363 милји и брзо време на полнење до 30 минути. Одговорен, безбеден и луксузен – EX90 го поставува стандардот за големото семејство електрични теренци.

Широкоаголна снимка на Volvo V90 караван во Bright Dusk што вози на еден планински пат со поглед на еден блескав фјорд.

Plug-in хибридни семејни каравани

V60 и V90 plug-in хибридните семејни каравани се секојдневни моќни автомобили што балансираат помеѓу стилот и удобноста, како и капацитетот на носивоста. Немаше да се работи за семеен автомобил Volvo без нашите пионерски безбедносни функции, вклучувајќи напредни системи за помош на возачот што помагаат да бидете заштитени вие и вашите сакани секој пат кога ќе одите по продавници или ќе истражувате нов селски патишта.

Широкоаголен приказ на Denim Blue Volvo S90 лимузина како се движи покрај пат до шума на сончев ден.

Plug-in хибридни семејни седани

S60 и S90 нудат ненатрупана пространост со привлечна елегантност на класичниот облик на каросеријата на седанот. И двата plug-in хибридни семејни седани имаат напредни системи за помош на возачот и реактивно управување за попријатно патување, без разлика дали се работи за утринското училишно разнесување или за необичен викенд некаде далеку додека бабата и дедото доаѓаат малку да ги почуваат децата.

Поглед од зад рамо на автомобил Volvo од страна на сопственик што ја гледа состојбата со наполнетоста на батеријата на неговиот автомобил на Volvo Cars app.

Добијте повеќе со Volvo Cars app

Volvo Cars app ви помага да добиете повеќе од вашиот нов електричен семеен автомобил Volvo. Користете го како клуч, далечински контролирајте корисни функции, закажувајте и следете го полнењето – и друго.

Постоечките и идните технологии, функции и способности што се опишани погоре може да се разликуваат, може да не се достапни на сите пазари и нема да претставуваат стандард на сите пазари или за сите модели. Вградените функции на Google што се прикажани може да не бидат стандард или да не бидат достапни за сите модели, стилови и опции за моторот. Google Assistant не е достапен на сите јазици и пазари. Google, Google Play, Google Maps и YouTube Music се трговски марки на Google LLC.