Автомобили со 7 седишта

Големи премиум автомобили преполни со иновативна технологија и паметни решенија за складирање.

Volvo Cars со 7 седишта се совршени за големи семејства, оние кои често ги превезуваат децата на активности или оние кои претпочитаат да седат високо за подобар поглед на патот. Лесно е да се фокусирате на големата внатрешност кога пребарувате автомобили со 7 седишта, но тие се многу повеќе од тоа. Безбедноста, луксузниот комфор и иновативноста исто така ги истакнуваат нашите големи SUV возила.

Сигурни семејни автомобили

Нашите големи SUV модели се дизајнирани да помогнат вашето семејство да биде безбедно и заштитено. Ќе се најдете како седите на висока позиција, уживајќи во заповедниот поглед на патот. Во меѓувреме, некои од нашите најнапредни безбедносни карактеристики се при рака за да го подобрат вашиот комфор и патување.

Откријте сообраќај на премин

Кога се приближувате до раскрсница, нашите автомобили со 7 седишта го скенираат сообраќајот на преминот и ве предупредуваат кога постои ризик од судир. Автомобилот може да помогне и во автоматско сопирање за да се избегне или ублажи судар.

Park Pilot Assist

Паркирањето на голем автомобил во град некои може да го сфатат како предизвик, но тука доаѓа и Park Pilot Assist. Со овој систем, ќе добиете помош за наоѓање соодветно место за паркирање и маневрирање со автомобилот за да биде правилно паркиран.

Супериорна удобност

Нашите автомобили со 7 седишта нудат многу простор и ергономски комфор за целото семејство, од возачот до патниците на задното седиште. Со дарежлив простор за главата и нозете и седиштата што постигнуваат совршена рамнотежа на луксузот за поддршка, нашиот plug-in хибрид XC90 и целосно електричниот EX90 се одлични опции за оние кои имаат приоритет на удобно искуство во возењето.

Дарежлив товарен простор

Нашите автомобили со 7 седишта имаат голем товарен простор. Дури и со подигнати задни седишта, има многу простор за багаж, но секогаш има моменти кога ви треба повеќе. Едноставно преклопете го третиот ред и повеќе од двојно го удвоите товарниот простор во еден момент. Со нашите големи автомобили, можете лесно да го однесете целото семејство или пријателите во епски авантури без да се чувствувате тесно од багажот што ја презема кабината.

Паметни решенија за складирање

Покрај големите прегради за багаж за куфери, Volvo XC90 и EX90 вклучуваат и посебни простори за помалите, но можеби почесто користените работи во нашите животи. Овде ќе најдете паметни решенија за складирање шишиња со вода, мобилни телефони, лаптопи и торби за вежбање, како и куки за вашите торби за пазарење, што помага да се чуваат безбедни додека сте на пат.

Големи автомобили кои се лесни за возење

И покрај нивната големина, моделите XC90 и EX90 се лесни за возење во урбани средини, кои често се поврзуваат со густ сообраќај, тесни свиоци и ограничени места за паркирање. Паметната технологија, како нашата опционална камера од 360 степени, им помага на возачите да се справат со многу вообичаени предизвици што ги фрла градското возење, вклучувајќи паркирање и проценување на растојанието до другите автомобили.

Патувајте далеку со нашиот целосно електричен автомобил

Volvo EX90 е голем електричен автомобил кој ви овозможува да патувате далеку со едно полнење. Едноставно приклучете го преку ноќ и тој е подготвен да ве однесе до 580 km*. За градските возачи, ова значи дека можете да патувате до работа или да ги оставите децата на училиште без да се грижите за полнење на батеријата секој ден.

Брзо наполнете го вашиот електричен автомобил со 7 седишта

Може да ја наполните батеријата на целосно електричниот Volvo EX90 од 10 до 80% за 30 минути. Во меѓувреме, вие и вашето семејство можете да ги истегнете нозете, да пиете кафе или зошто да не го однесете вашето куче на прошетка.

Флексибилен plug-in хибрид

Нашиот XC90 plug-in хибрид е флексибилен автомобил кој комбинира бензински мотор и електрична енергија. Може да помине до 71 km* само со електрична енергија, што го прави идеален за патување или пократки работи. Кога треба да патувате понатаму, бензинскиот мотор беспрекорно започнува.

* Типично време за полнење од 10 до 80% со брзо полнење од 250 kW DC (CCS2). Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките извршени од Volvo Cars за EX90 и XC90 и овие резултати не се загарантирани. Досегот на возење и потрошувачката на енергија во реални услови варираат во зависност од стилот на возење и другите надворешни фактори. Сертификација на возилото е во тек.

Премиум во текот на

Во нашите модели XC90 и EX90 не оставивме камен на работа. Секој детал е внимателно испланиран. Надворешноста е прекрасна, а кога ќе влезете внатре, веднаш ќе го забележите недооценениот луксуз, потпирајќи се на скандинавското дизајнерско наследство. Се работи за квалитет, безвременски детали и за едноставни за користење.

Голем панорамски покрив

Со нашите големи панорамски подвижни покриви, ќе дозволите повеќе природна дневна светлина во автомобилот, што помага да се создаде попространо и попријатно искуство. Нашите подвижни покриви се ламинирани, придонесувајќи за заштита од УВ и минимизирање на УВ зрачењето. Ова исто така помага да се спречи премногу жешка кабината.

Одговорно изработен модерен ентериер

Тргнувајќи од чисти линии и одржливи материјали, кабината на нашите SUV модели ја отелотворува суштината на модерниот скандинавски дизајн. Изберете помеѓу модерна и издржлива мешавина од волна или нашата луксузна и одговорно изработена Nordico вештачка кожа, која има значително помал отпечаток на CO2 од традиционалната кожа. Истражете низа елегантни бои за да го прилагодите вашиот автомобил според вашиот уникатен вкус.

Материјали кои можат да издржат напорна употреба

Секој кој е родител на мали деца знае дека тие сигурно ќе внесат нечистотија и камења. Доаѓа со годишните времиња. Затоа избравме издржливи материјали за ентериерот на нашите големи SUV возила, што ги прави лесни за чистење и совршени за секојдневна употреба.

Слика што го прикажува системот за прочистување на воздухот во Volvo EX90.

Дишете почист воздух

Нашиот уникатен систем за прочистување на воздухот спречува до 95% од штетните честички да влезат во кабината. Оптимизирањето на квалитетот на воздухот во автомобилот нуди неколку здравствени придобивки, вклучително и подобрена концентрација на возачот.

Слика што го прикажува централниот дисплеј во Volvo EX90.

Загрејте го или изладете го автомобилот однапред

Внесувањето на идеална температура на автомобилот е убаво, зима или лето. Нашето претходно уредување е климатска функција која помага токму во тоа. Поставете тајмер на централниот дисплеј на автомобилот или користете ја Volvo Cars app за да ја закажете контролата на климата, а вашиот автомобил може да ја загрее или лади кабината однапред според вашите преференции додека не сте подготвени да одите.

Слика што ги прикажува USB-C портите.

Целото семејство може да остане поврзано

Ако одите на долго возење, убаво е да знаете дека сите патници во автомобилот можат да ги користат своите паметни телефони и таблети во текот на целото патување, без да се грижат дали ќе им се потрошат батериите. Нашите автомобили со 7 седишта имаат USB-C порти и напред и назад, така што на сите им е лесно да останат поврзани, без разлика каде седат.

Слика која прикажува покривна кутија поставена на Volvo EX90.

Популарни додатоци

Нашите автомобили со 7 седишта доаѓаат со широк спектар на популарни додатоци што можете да ги додадете за да го приспособите вашиот автомобил според вашите потреби. На пример, додајте покривна кутија за дополнителен багажен простор, багажник за велосипеди или капија за кучиња каде што вашиот четириножен пријател може удобно да седи и да добие свеж воздух без да го напушти автомобилот. 

Често поставувани прашања

Кои се главните карактеристики на автомобилот со 7 седишта?

Нашите автомобили со 7 седишта доаѓаат со мноштво популарни функции, вклучително и Park Pilot Assist, паметни решенија за складирање и вграден Google. Уживајте во Google Play и добивајте информации за сообраќајот во реално време со Google Maps, што исто така го олеснува планирањето на вашата рута.

Дали автомобилите на Volvo со 7 седишта се автоматски?

Да, сите автомобили на Volvo со 7 седишта имаат автоматски менувач.

Може ли третиот ред да се преклопи во автомобилите на Volvo со 7 седишта?

Да, третиот ред може да се свитка рамно.

Постоечките и идните технологии, функции и способности што се опишани погоре може да се разликуваат, може да не се достапни на сите пазари и нема да претставуваат стандард на сите пазари или за сите модели. Вградените функции на Google што се прикажани може да не бидат стандард или да не бидат достапни за сите модели, стилови и опции за моторот. Google Assistant не е достапен на сите јазици и пазари. Google, Google Play, Google Maps и YouTube Music се трговски марки на Google LLC.