EX30. Големи електрични перформанси во мало пакување.

Досег на електричен погон

(До)

Проценето брзо време на полнење со еднонасочна струја

(10 – 80 %)

kWh

Потрошувачка на енергија

(на 100 km)

Забрзување

(0-100 км/ч)

Саундбар

Стилскиот саундбар е централниот дел на аудио системот со високи перформанси.

Park Pilot Assist

EX30 може самиот да се паркира, да управува, да забрзува и да сопира наместо вас.

Амбиентални теми

Пет теми за осветлување и звук го поттикнуваат амбиентот на Скандинавија.

Паметни решенија за складирање

Практичните решенија за складирање и сестраниот багажник додаваат практичност и удобност.

Бои на екстериерот

Парно сива

Ентериери

Рециклирано. Обновено. Префинето.

За EX30 создадовме четири ентериери инспирирани од природата. Тие ги спојуваат тапацирите во прекрасни бои и декорот направен од обновливи и рециклирани материјали.

Кабината со 5 седишта на Volvo EX30 во тема за дизајн на ентериерот наречена Breeze.
Структурираниот Pixel Knit додава техничо чувство на ентериерот Breeze.
Близок кадар од иновативниот повеќенаменски простор за складирање и држач за чаша на EX30.

Breeze

Освежувачкото студенило што ни треба во сончевите денови. Гледајте уникатни шари во меки бои.

Pixel Knit и Nordico

Тапацир

Particle

Панели за декор

Летни денови

Инспирација на дизајнот

Blue

Декор на вентилациски отвор

Искуство при возењето

Интуитивен по дизајн.

Поедноставните и поприспособливи контроли за возачот и дисплеите помагаат да се направи возењето помалку комплицирано и поинтуитивно.

Близок кадар од 12,3-инчниот централен екран на допир во стил на таблет со висока дефиниција на EX30.

12,3 инчниот централен дисплеј во стил на таблет ги дава информациите за возачот лесно достапни со вашите омилени контроли на истиот екран.

Иновации

Напредното како стандард.

Добијте технологија за помош на возачот и безбедносни иновации дизајнирани да ви помогнат вие и другите учесници во сообраќајот да бидете побезбедни.

Предупредување за отворање врата

Го опремивме EX30 со напредна безбедносна карактеристика која им помага на возачите и патниците да избегнуваат да ја отвораат вратата во патеката на велосипедистите што надоаѓаат одзади.

Материјали

Од отпадоци до декор.

Дизајниран да го има најмалиот јаглероден отпечаток од кој било автомобил Volvo досега, EX30 користи обновливи и рециклирани материјали на нови начини.*

Одговорен дизајн

Минималистичкиот пристап кон дизајнот и ефикасното користење на материјалите ни помогнаа да го намалиме или елиминираме отпадот.

Материјали на екстериерот

Околу 25 проценти од целиот алуминиум, 17 проценти од целиот челик и пластика што се користат во EX30 се рециклирани.

Материјали на ентериерот

Околу 30 проценти од деловите на декорот користат рециклирана пластика, плус рециклирани и обновливи површини.

Близок кадар од рециклираниот материјал што се користи во Volvo EX30.
Одговорен дизајн

Минималистичкиот пристап кон дизајнот и ефикасното користење на материјалите ни помогнаа да го намалиме или елиминираме отпадот.

Материјали на екстериерот

Околу 25 проценти од целиот алуминиум, 17 проценти од целиот челик и пластика што се користат во EX30 се рециклирани.

Материјали на ентериерот

Околу 30 проценти од деловите на декорот користат рециклирана пластика, плус рециклирани и обновливи површини.

*Засновано на отпечатокот на CO₂ во животниот циклус на возење од над 200.000 km, користејќи ја мешавината од струја на EU27 и поврзано со глобално достапните производи.

Спецификации

Целосни спецификации и детали за моделот.

Горен приказ на Volvo EX30 во бојата cloud blue.

Спецификации

Целосни спецификации и детали за моделот.

Седишта

5

Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките на Volvo Cars за EX30 и овие резултати не се загарантирани. Реалната потрошувачка на енергија постигната во вистински услови се разликува според однесувањето при возењето и други надворешни фактори. Сертификатот за возилото сѐ уште не е издаден.

Што сакате да знаете за Volvo EX30?

Можам ли да нарачам Volvo EX30 онлајн?

На некои пазари, нарачките во готовина и нарачките со претплата може да се направат онлајн. Земете предвид дека цената е индикативна и може да биде предмет на промени пред испораката на автомобилот поради фактори што се надвор од наша контрола, како што се зголемени даноци, надоместоци, камати итн. Ќе бидете известени за какви било промени и можете да откажете во кое било време пред испораката.

Дали Volvo EX30 е достапен само како целосно електрично возило?

Да.

Колку долго можам да возам пред да треба да ја наполнам батеријата на целосно електричниот Volvo EX30?

Проценетиот досег на Volvo EX30 е до 480 km. Досегот зависи од различни фактори, како што се стилот на возење, надворешната температура, временските услови, ветерот, топографијата и условите на патот. Други фактори што влијаат врз досегот го вклучуваат количеството електрична енергија што го користите за функциите на автомобилот, како што се греењето и ладењето. Помогнете да се зголеми досегот преку претходно подготвување на батеријата кога се полни за да се достигне оптималната температура кога ќе започне вашето патување.

Колку чини да се наполни батеријата на Volvo EX30?

Трошокот за електрична енергија варира, но трошокот за полнење на автомобилот може да биде понизок од соодветниот за автомобил на бензин или дизел гориво. Пониските трошоци за гориво се една од неколкуте причини зошто некои луѓе се префрлаат на целосно електрични автомобили.

Каде може да го полнам мојот Volvo EX30?

Брзото полнење е достапно на станиците за брзо полнење со еднонасочна струја. Можете да најдете станици за полнење на вашата избрана рута користејќи Google Maps од централниот дисплеј на апликацијата на Volvo EX30. Исто така можете да полните дома со ѕидно сандаче на Volvo Cars.

Колку трае за да се наполни мојот Volvo EX30?

Препорачуваме полнење до капацитет од 80 отсто за да се наполни колку е можно побрзо. Ова помага времињата за полнење да бидат кратки, затоа што полнењето на последните 20 проценти трае најдолго. А со тоа што претходно ќе ја подготвите батеријата на автомобилот пред да пристигнете на станицата за брзо полнење, можете да помогнете да се обезбеди побрзо, поефикасно полнење.

Овој пристап значи дека можете да полните од 10 до 80 проценти на станица за брзо полнење со еднонасочна струја од 175 kW за само 26,5 минути.

Ако ви е потребно целосно полнење за да стигнете до вашето одредиште или до следната станица за полнење, користете ги контролите на централниот дисплеј за да стигнете до 100 проценти.

Времињата за полнење може да се разликуваат и да зависат од фактори како што се надворешната температура, моменталната температура на батеријата, опремата за полнење, состојбата на батеријата, состојбата на автомобилот итн.

Дали Volvo EX30 е безбеден автомобил?

EX30 можеби е мал, но е исто толку безбеден колку што би очекувале од Volvo SUV. Ги применивме врвните стандарди во индустријата за заштита на безбедноста, а додадовме и нови карактеристики. Дознајте повеќе за нашиот историјат околу безбедноста.

Дали Volvo EX30 има Apple CarPlay?

Да.

Дали Volvo EX30 има вграден Google?

Да.*

* Услугите на Google се овозможени преку пакетот Дигитални услуги, кој е вклучен најмалку четири години – во зависност од пазарите. По истекот на овој период, ќе важат нови услови и цени доколку изберете да го обновите.

Што е компактен SUV?

Кратенката SUV е за sports utility vehicle (спортско теренско возило). Тоа се многу сестрани патнички возила за 5 или 7 патници, со исправен дизајн на екстериерот. Тие имаат повисока положба на седење од стандардниот семеен автомобил и обично имаат погон на сите тркала. Се произведуваат во различни големини, а помалите теренци се сметаат за компактни.

Малата големина на Volvo EX30 значи дека тој може да се смета за компактен теренец. Тој е сестран и исправен. со капацитет за носење до пет лица и просторни места за складирање.

Широкоаголна слика од десната страна на Volvo EX30 Cross Country паркиран во голема бетонска конструкција.

Доаѓа наскоро

EX30 Cross Country, за оние кои сакаат голема авантура со нивниот мал целосно електричен SUV.

Откријте ги придобивките.

Истражете ги погодностите од поседување или лизинг на EX30.

Сервис и одржување

Сервисната програма на Volvo важи првите 3 години или 100.000 км (што прво настапи) од датумот на испорака и вклучува безбедносна проверка на возилото.*

Асистенција

Помош на пат 24 часа на ден, 365 дена во годината. Ако имате дефект или дупнат пневматик, немате гориво или едноставно ги изгубите клучевите, потребен е само еден телефонски повик и помошта ќе Ви биде достапна.

Гаранција

Фабричката гаранција на Volvo важи првите 3 години или 100.000 километри (што прво настапи) од датумот на испорака. Фабричката гаранција на Volvo за високонапонската батерија важи првите 8 години.

* Сервисирањето е предмет на одредбите и условите – деловите што се подложни на абење се ограничени и тука важат исклучоци – за повеќе информации, прашајте го вашиот продавач на Volvo.

Идната технологија и функциите што се прикажани и опишани, конечниот дизајн и можности може да варираат. Некои карактеристики може да не бидат достапни на сите пазари и нема да бидат стандардни на сите пазари или за сите модели.

Google, Google Play и Google Maps се заштитени трговски марки на Google LLC.