Volvo EX90 Запознајте се со новиот целосно електричен EX90, првокласен SUV со 7 седишта, што дефинира нова ера за безбедноста.

600 km

Досег на електричен погон

(До)

Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките на Volvo Cars за EX90 и овие резултати не се загарантирани. Досегот на возење и потрошувачката на енергија во реални услови варираат во зависност од стилот на возење и другите надворешни фактори. Сертификатот за возилото сѐ уште не е издаден.

Проценето време за брзо полнење со еднонасочна струја (10 – 80%)

Вообичаено време за полнење од 10 до 80 % со брзо полнење со еднонасочна струја од 250 kW (CCS2).

Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките на Volvo Cars за EX90 и овие резултати не се загарантирани. Времето на полнење може да варира и зависи од факторите, како што се надворешната температура, моменталната температура на батеријата, опремата за полнење, состојбата на батеријата и состојбата на автомобилот. Сертификатот за возилото сѐ уште не е издаден.

Моќност

Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките на Volvo Cars за EX90 и овие резултати не се загарантирани. Сертификатот за возилото сѐ уште не е издаден.

Забрзување

(0-100 км/ч)

Целосно електричниот SUV Volvo EX90.

Volvo EX90 е нашиот прв целосно електричен луксузен SUV со капацитет од 7 седишта.

Рачките на вратата излегуваат и го активираат вградениот пристап со осветлување на земјата.

Фарови дизајнирани како чеканот на Тор на Volvo EX90.

Препознатливиот дизајн на фарот во обликот на чеканот на Тор го зајакнува уникатниот стил на EX90.

Препознатлив дизајн на целосно електричниот SUV Volvo EX90.

Елегантен и современ, EX90 претставува врв на скандинавскиот дизајн на теренци.

Полнење на целосно електричен SUV Volvo EX90.

Volvo EX90 може да покрие до 600 km со едно полнење, без емисии на издувни гасови.

Предните LED-светла на Volvo EX90 дизајнирани како чеканот на Тор.

Добијте топло добредојде со секвенцијална анимација во препознатливите светла со облик на буквата Т.

Близок кадар од ретровизорот без рамка на Volvo EX90.

Минималистичкиот дизајн на ретровизор без рамка на вратата помага да се оптимизира вашата задна прегледност.

Kапак за товар што може да се вовлекува на Volvo EX90.

Паметниот капак за товар што може да се вовлекува ја сокрива вашата опрема во просторот за товар.

Електричната шипка за влечење на Volvo EX90.

Нашата електрична шипка за влечење се преклопува со притискање на копче во багажникот на автомобилот.

Приказ од птичја перспектива на панорамскиот кров на Volvo EX90.

Нашиот голем панорамски кров го надополнува искуството на светлина и прозрачност во внатрешноста на EX90.

Делумно покриен Volvo EX90 од предната страна.

LED фаровите даваат одлична видливост во сите услови.

Заштитната челична решетка на задниот простор за товар на Volvo EX90.

Вградениот пакет за миленици вклучува челична решетка, разделник во просторот за товар и врата за куче.

Голем простор за складирање на Volvo EX90.

Пространото место за складирање и паметниот дизајн го олеснуваат товарењето на целиот багаж на семејството.

Страничен приказ на Volvo EX90 со монтиран кровен багажник.

Додајте стил и простор за складирањето во вашите патувања со специјално дизајнираниот кровен багажник.

Volvo EX90 со носачи на товар фиксирани на кровот.

Носачите на товар го прават инсталирањето кровни багажници и држачи за велосипеди брзо и лесно.

Полирани скалници под вратата од нерѓосувачки челик на Volvo EX90.

Нашите ексклузивни и стилски изработени скалници под вратата обезбедуваат лесен пристап до кровот на вашиот автомобил.

Дополнителен простор за складирање во предниот багажник на целосно електричниот SUV Volvo EX90.

Ослободете уште повеќе простор со практичниот преден простор за товар.

Целосно електричен SUV со 7 седишта Volvo EX90.

Volvo EX90 е првиот од нашите електрични автомобили од следната генерација.

Роден целосно електричен

Прочитајте повеќе за двонасочното полнење во FAQ делот.Двонасочната способност ќе се пушти во продажба на определени пазари во иднина и нема да биде достапна на сите пазари.Може да бидат потребни други компоненти и/или производи за да се овозможи двонасочната способност и тие може да имаат дополнителен трошок.Контактирајте со службата за корисниците за повеќе информации.

Volvo EX90 може да помине до 600 km со едно полнење, без емисии на издувни гасови и содржи способности за двонасочно полнење од иднината.

Разновидна удобност за до 7 лица

Максимална искористеност на просторот за нозете и ергономска удобност.Изберете помеѓу седум, шест или пет лесно приспособливи седишта со големина за возрасни лица.

Нова ера за безбедноста

Најсовремените радари и камери помагаат да се откријат потенцијалните ризици во внатрешниот и надворешниот дел на автомобилот, што обезбедуваат дополнителна поддршка кога тоа е потребно.

Поврзување од следната генерација

Подобрете го вашето возачко искуство со 5G и вграден Google.Ажурирањата преку интернет обезбедуваат вашиот автомобил секогаш да биде ажуриран.

Искуство при возењето

Ново поврзано искуство.

Комплетот од приспособливи дисплеи со висока дефиниција во вашиот EX90 помага да се направи возењето едноставно и интуитивно.

Близок кадар од централниот дисплеј на допирниот екран прикажан од возачкото седиште, како дава поглед од птичја перспектива на Volvo EX90 опкружен со виџети.

Овие слики го прикажуваат дисплејот на возачот и централниот дисплеј во режим на светлина. Само темниот режим ќе биде достапен за дисплејот на возачот и централниот дисплеј кај возилата од раното производство, а светлосниот режим може да биде достапен преку ажурирање подоцна.

Иновации

Технологија за безбеден простор

Најсовремениот внатрешен и надворешен сензорски комплет со lidar го испорачува нашето највисоко ниво на стандардна безбедност.

Истражете ги карактеристиките

Целосни спецификации и детали за моделот.

Кабината со 7 седишта во Volvo EX90 видена одгоре.

Целосни спецификации и детали за моделот.

Седишта

7

Капацитет за товар

до 1915 l

Бројките се прелиминарни и произлегуваат од проценките и пресметките на Volvo Cars за EX90 и овие резултати не се загарантирани.Реалната потрошувачка на енергија постигната во вистински услови се разликува според однесувањето при возењето и други надворешни фактори.Сертификатот за возилото сѐ уште не е издаден.

Сакате да дознаете повеќе за Volvo EX90?

Може ли да нарачам Volvo EX90 онлајн?

Да. Сега можете да го нарачате вашиот нов EX90 онлајн. Алтернативно, сега можете исто така да ја поднесете вашата нарачка кај малопродажниците на Volvo. Започнете да го конструирате вашиот автомобил и да ја поднесувате вашата нарачка тука.

Дали Volvo EX90 е достапен само како целосно електрично возило?

Да.

Колку долго можам да возам пред да треба да ја наполнам батеријата на целосно електричниот Volvo EX90?

Досегот зависи од различни фактори, како што се стилот на возење и надворешната температура, временските услови, ветерот, топографијата и патиштата. Други фактори што влијаат врз досегот го вклучуваат количеството електрична енергија што ја користите за функциите на автомобилот, како што се греењето и ладењето на автомобилот. Еден начин да се подобри досегот е претходно да се подготви автомобилот додека се полни, така што веќе е удобно топло кога ќе почнете да возите.

Колку чини да се наполни батеријата на Volvo EX90?

Трошоците за електрична енергија варираат во зависност од локалните услови, но може да бидат пониски во споредба со бензинот или дизелот.Намалениот трошок за гориво е, исто така, една од неколкуте причини да се префрлите на електричен автомобил.За дополнително намалување на трошоците, може да го поставите Volvo EX90 да се полни во периодите на евтина струја, што честопати е навечер.

Кој е најбрзиот начин за полнење на мојот целосно електричен Volvo EX90 за време на долги патувања?

Најбрзото полнење ќе го добиете на попатните станици за брзо полнење со еднонасочна струја. За најбрзо можно полнење ви препорачуваме да го ограничите нивото за полнење на автомобилот на 80 проценти. Тоа помага времето на полнење да биде пократко, бидејќи последните 20 проценти од полнењето траат најдолго. Така, полнењето на батеријата од 10 до 80 проценти на брз полнач со еднонасочна струја од 250 kW може да трае и помалку од 30 минути.

* Меѓутоа, доколку тоа е неопходно за да стигнете до вашата дестинација или до следната станица за полнење, може да изберете да ја наполните батеријата до 100 проценти со помош на поставките на централниот екран на автомобилот.

* Времето на полнење може да се разликува и зависи од некои фактори, како што се надворешната температура, тековната температура на батеријата, опремата за полнење, состојбата на батеријата и состојбата на автомобилот.

Дали Volvo EX90 е целосно без кожа?

Да. Наместо кожа го развивме нашиот материјал Nordico, кој е составен од рециклирани шишиња од полиетилен терефталат (ПЕТ), биолошки материјали од шведските и финските шуми и текстил од рециклирани тапи за вино. Nordico има 70% понизок јаглероден отпечаток од нашиот тековен кожен ентериер. До 2030 година, сите нови целосно електрични автомобили на Volvo ќе бидат без кожа.

Каде може да го полнам мојот Volvo EX90?

Можете да најдете јавни станици за полнење преку Volvo Cars app или преку Google Maps во земјите каде што станиците за полнење се вклучени на картата.

Дали Volvo EX90 има Apple Wireless CarPlay?

Да, Apple Wireless CarPlay се планира да биде достапен во вашиот EX90 од почеток или преку надградби преку воздух. Ќе можете безжично да го поврзете вашиот iPhone со вашиот EX90 за да ги контролирате вашите омилени апликации и функции директно од централниот екран. Дознајте повеќе за Apple Wireless CarPlay на страницата за карактеристиките на EX90. *Безжичниот Apple CarPlay е компатибилен со iPhone 6s или понов модел што користи iOS14 или понова верзија. **Достапноста на функциите и услугите споменати погоре може да не се гарантира кога клиентите ќе го испорачаат својот EX90. Функциите и услугите кои потенцијално недостасуваат ќе бидат објавени од далечина преку воздух, додека за некои може да биде потребна посета на дилер.

Дали Volvo EX90 има вграден Google?

Да, апликациите и услугите на Google се интегрирани во EX90 за да можете да имате интеракција со системот за инфо-забава исто како што би правеле со паметен телефон.* Дознајте повеќе за апликациите и услугите на Google на страницата за карактеристиките на EX90. *Услугите на Google се овозможени преку пакетот Дигитални услуги, кој е вклучен четири години. По истекот на овој период, ќе важат нови услови и цени доколку изберете да го обновите.

Како можам да бидам сигурен дека батеријата на автомобилот е произведена на еколошки и општествено одговорен начин?

Volvo Cars се посветени на целосно следење на процесот. Сакаме нашите клиенти да бидат сигурни дека возат Volvo во кое суровините за батеријата се набавени одговорно. Воведувањето на блокчејн технологија значително го зголемува следењето на процесот во нашиот синџир на снабдување со кобалт. Блокчејнот во комбинација со инспекциите на рудници, GPS следењето, скенирањето при влез и излез, проверените даватели на логистички услуги, технологијата за препознавање лица, проверките на идентитет и временското следење овозможуваат следење на материјалот од рудникот до фабриката за автомобили.

Тесно соработуваме со набавувачите за да обезбедиме одржливост на нашите производи и услуги. Посветени сме на одговорното снабдување со минерали и метали и целосно ги поддржуваме Насоките на ОЕЦД за одговорни синџири на снабдување со минерали од областите погодени од конфликти и со висок ризик.

При оценувањето и изборот на набавувачи, одржливите перформанси се клучни за нас. Ги следиме перформансите на постоечките набавувачи и вршиме проверки со ревизии од трети страни. Исто така, бараме од нашите набавувачи на батерии да ги минимизираат емисиите на јаглерод за време на производството, вклучително и со користењето обновлива енергија. Сите наши набавувачи мора да се согласат со Кодексот на однесување за деловните партнери на Volvo Cars, кој вклучува проценка на човековите права и законите за работни односи.

Дали Volvo EX90 е безбеден автомобил?

Безбедноста е во нашата ДНК.Во согласност со нашата долгорочна безбедносна визија, сакаме да постигнеме нула судири на патиштата со новиот автомобил на Volvo.Овој избор е доказ за нашата непоколеблива посветеност постојано да ја подобруваме безбедноста.Со lidar и суперкомпјутерот воден од вештачка интелигенција, кои се стандардно вградени во EX90, заедно со моќниот комплет од надворешни и внатрешни сензори, EX90 ќе го постигне највисокото ниво на стандардите за безбедност кај Volvo автомобил.За да дознаете повеќе за нашето наследство во врска со безбедноста, одете на www.volvocars.com/mk/v/safety/heritage

Што е двонасочно полнење?

Volvo EX90 ќе биде првиот автомобил Volvo што ќе биде хардверски подготвен за двонасочно полнење.Откако првично ќе стане достапно на определени пазари, двонасочното полнење има потенцијал да им помогне на корисниците да ја направат својата потрошувачка на енергија поевтина, поефикасна и поодржлива.

Двонасочното полнење овозможува практично повторно искористување на енергијата преку поврзување на батеријата со куќата и со нејзиниот систем за напојување за поурамнотежена и поодржлива целокупна потрошувачка на енергија, но во некои случаи го поддржува домот за време на прекин во напојувањето со енергија.Во иднина, Volvo EX90 исто така ќе овозможи и полнење на други електрични автомобили Volvo и уреди како што се електрични велосипеди.

Поврзан со паметните способности за полнење што доаѓаат на апликацијата за паметен телефон Volvo Cars, Volvo EX90 ќе може да го менува полнењето на автомобилот кога побарувачката од мрежата и цените ќе бидат ниски – што обично значи дека има повеќе обновливи извори во енергетската мешавина – и да ја штеди складираната енергија за подоцнежно користење.

Двонасочното полнење исто така може да им овозможи на корисниците да ја поддржуваат мрежата на различни начини, преку складирање на енергијата во времиња кога има вишок обновлива енергија или преку продавање на вишокот енергија назад во мрежата за време на часовите со максимална потрошувачка, кога побарувачката е повисока.

Кога оваа функционалност ќе се развие за да покрива повеќе брендови на автомобили и пазари, одржливоста на електричната мрежа може во целост да се зголеми, што ќе доведе до намалување на енергетскиот отпад од обновливите извори во времиња кога производството ќе ја надмине побарувачката.

Што е Интелигентна помош за брзина и како таа влијае врз возењето?

Интелигентната помош за брзина е систем што ја подобрува безбедноста што се бара законски во Европа, а решението на Volvo Cars е дизајнирано да биде колку е можно побеспрекорно за возачот. Целта е да му се помогне на возачот да избегне несакано прекршување на правилата за брзина, на пример, кога влегува во нови зони за брзина или кога ограничувањата за брзина се разликуваат во зависност од времето во денот или од условите на патот. Системот постојано ги чита знаците за ограничување на брзината, заедно со податоци од картата. Ако вие како возач го надминете законското ограничување на брзината, може да бидете известени преку звучен и визуелен сигнал. Исто така можете да го поставите системот автоматски да го забавува автомобилот ако возите пребрзо. Интелигентната помош за брзина е стандардно вклучена секој пат кога ќе го запалите автомобилот и таа се активира автоматски на брзини од над 20 km/h. Возможно е да се деактивира функцијата додека возите.

Земете предвид: Возачот секогаш е одговорен за тоа како се контролира автомобилот; ова е само функција за поддршка.

Дали EX90 има дигитален клуч?

Да, можете да го активирате дигиталниот клуч преку вашата компатибилна апликација за паричник на уреди iPhone или Android за заклучување, отклучување и стартување на вашиот EX90.

Каков тип приклучоци за детско седиште има EX90?

EX90 користи ISOFIX приклучни точки и монтажни точки за горно врзување за сигурно прикачување на детските седишта. Точките за прицврстување ISOFIX се наоѓаат во позициите на совозачкото седиште во предниот ред и надворешните седишта во вториот ред. Монтажните точки за горно врзување се наоѓаат на потпирачите за грб на задниот дел од вториот и третиот ред. Дознајте повеќе за семејните карактеристики на Volvo.

Предниот дел на целосно електричниот Volvo EX90.

Пријавете се за најновите вести за Volvo EX90.

Достапноста на функциите и услугите споменати погоре може да не се гарантира кога клиентите ќе го испорачаат својот EX90. Функциите и услугите кои потенцијално недостасуваат ќе бидат објавени од далечина преку воздух, додека за некои може да биде потребна посета на дилер. Некои карактеристики може да не бидат достапни на сите пазари и нема да бидат стандардни на сите пазари или за сите модели. ⏎⏎

Google, Google Play и Google Maps се заштитни знаци на Google LLC.
 
 Двонасочната способност ќе се пушти во продажба на определени пазари во иднина и нема да биде достапна на сите пазари.