1991 - 1996

850 SEDAN

"Volvo претстави сосема нов модел во јуни 1991 година, Volvo 850 GLT. Volvo 850 GLT беше лансиран под слоганот "Динамичен автомобил со четири светски откритија". Четирите нови функции беа: попречен 5-цилиндричен мотор за придвижување на предните тркала, Делта-линк задна оска која ги комбинира динамиката и удобноста при возењето на независната суспензија со безбедноста на задната оска, интегриран систем за заштита од странични удари и механизмот за само-прилагодување на предните безбедносни ремени. Надворешниот дизајн на 850 донесе силен Volvo идентитет, и неговите модели 740 и 940 Estate беа веднаш видливи. Volvo 850 GLT беше бурно добредојден; ретко кој нов автомобил собрал толку многу награди како 850. Во текот на изминатите години серијата 850 е проширен со дополнителни варијанти, меѓу нив турбо бензински верзии со директно вбризгување и турбо-дизел. Volvo 850 исто така беше првиот автомобил во светот кој понуди воздушни перничиња за странични удари, кои беа воведени во есента 1994 година. Во модел-годината 1997 година, S70 го замени 850 Sedan. "

Технички спецификации

Модел: 850 Sedan Верзија: AWD, T5 R Произведен: 1991 - 1996 Обем: 390835 Каросерија: Седан со 4 врати Мотор: 5-цилиндричен DOHC единица, 1,984 cc до 2,435 cc или 5-цилиндричен 2,461 cc SOHC турбо дизел Пренос: 5-рачни брзини или 4 автоматски брзини, FWD или AWD Сопирачки: Хидраулични,дискови на сите тркала Димензии: Целосна должина 467 cm меѓуоскино растојание 267 cm