1993 - 1996

850 ESTATE

Помалку од две години по воведувањето на 850 GLT седан со 4-врати седан, во февруари 1993 година беше откриен Караванот со 5 врати. Дизајнот на 850 Estate покажа задen дел со типичен профил на Volvo, односно речиси вертикална задна врата - практична карактеристика што гo зголемува внатрешниот простор. Volvo 850 GLT беше бурно добредојден; ретко кој нов автомобил собрира толку многу награди како 850. Караван верзијата била награден со престижната јапонската награда ""1994 Good Design Grand Prize"" во 1994г. Во текот на изминатите години, серијата 850 се прошири со повеќе отколку само верзија на Караван автомобили. Опсегот вклучува поширок избор на мотори, вклучувајќи турбо бензински единици со директно вбризгување и турбо-дизел. Кога Volvo одлучи да се врати на пистата во 1994 година, тие го направија тоа под знамето на BTCC, британското првенство за туристички автомобили. Првиот Volvo кој победи на натпреварот беше впечатливиот Volvo 850 Estate автомобил, товарен и во исто време брз патнички автомобил. Volvo 850 беше првиот автомобил во светот кој понуди воздушни перничиња за странични удари, кои беа воведени во сериско производство есента 1994 година. Спектакуларниот прилог на опсегот 850 / V70 е првата генерација на AWD (погон на сите тркала) и XC (нордиски) модели. Во моделот-годината 1997, V70 го замени автомобилот 850 Estate.

Технички спецификации

Модел: 850 Estate Варијанти: AWD, XC, R Произведувано: 1993 - 1996 Количина: 326068 Каросерија: 5-врати караван Моторс: 5-цилиндри во линија со DOHC единица, 1,984 cc до 2,383 cc или 5-цилиндри во линија 2,461 cc SOHC турбо-дизел Пренос: 5-рачни брзини или 4 автоматски брзини, FWD или AWD. Сопирачки: Хидраулични, дискови на сите тркала Димензии: Целосна должина 472 cm меѓуоскино растојание 267 cm