Skip to content

Volvo V90 Cross Country

Volvo V90 Cross Country

Volvo V90 Cross Country

Автомобил за бегство од градот.

Скандинавскиот луксузен караван, дизајниран за истражување.

AWD

Погон

2.400kg

Влечење

204mm

Подигнатост од земјата

95%

Прочистување на воздухот во кабината

Надворешноста одзади на V90 Cross Country во сина металик боја стои пред уметнички ѕид.
Предниот дел на Volvo V90 Cross Country во сина металик боја.
Црн дизајн на ентериерот на Volvo V90 Cross Country.

Господар на кој било каков пат

Каде и да ве носи авантурата, технологијата за помош на возачот и напредниот погон на сите тркала создаваат одговорно возачко искуство во повеќето услови на патот. Изберете благ хибрид за да ја искористите малата потрошувачка на гориво и да ги намалите издувните гасови.

Контролирана моќ

Со режимот за теренско возење, контролата за спуштање по рид, големите тркала и големото растојание до земјата, подготвени сте да одите каде било.

Помазно возење

Без оглед на товарот или патниците, задната воздушна амортизација реагира веднаш за да се задржат висината, стабилноста и удобноста и да се направи секое возење мазно.

Подобрете ја вашата авантура со интуитивна технологија и вграден Google.

Најдобра навигација во класата

Со целосно интегрираните мапи на на Google во автомобилот, гласовната контрола на Google Assistant, сообраќајните информации во реално време и автоматското менување на маршрутата, вие стигнувате на вашата дестинација со помалку компликации.

Практичност во самиот автомобил

Со Google Assistant во вашиот Volvo,  можете да добиете насоки, да уживате во забавните содржини, да бидете во контакт со пријателите, семејството и колегите и прецизно да ја нагодувате средината во вашата кабина – сето тоа без да ги тргнете рацете од воланот. Едноставно кажете „Hey Google“ за да почнете.

Завршете повеќе работи додека сте на пат

Со Google, можете да ги поврзете вашите омилени апликации и уреди за беспрекорно да ги завршувате работите во текот на вашиот ден. Лесно поврзете се и контролирајте ги паметните уреди во вашиот дом додека се наоѓате во автомобилот за поголема практичност.

Уживајте во ново медиумско и аудио искуство.

Разговарајте со Google во вашиот V90 Cross Country за контрола без користење на рацете. Преку познат интерфејс можете да уживате во забавата и да бидете во контакт со пријателите, семејството и колегите – едноставно со користење на вашиот глас. Со пристап до апликации на Google Play и опционален звучен систем Bowers & Wilkins со врвна технологија, вашиот автомобил и вашиот живот ќе бидат блиски како никогаш досега.

Google Assistant

Асистенција во автомобилот со гласовни команди.

Апликации достапни преку Google Play во V90 Cross Country
Bowers & Wilkins

Уживајте во најсовремените аудио перформанси.

Google Play

Останете поврзани со вашиот дигитален живот.

Одете по вашиот пат. Дозволете технологијата да ја води вашата љубопитност.

Во Volvo, екранот над инструмент таблата ги прикажува брзината на возење и навигацијата на ветробранот
Volvo V90 Cross Country во сина боја е паркиран на пристаниште блиску до водата.
Во V90 Cross Country со црн ентериер, маж стои надвор.
Во Volvo, екранот над инструмент таблата ги прикажува брзината на возење и навигацијата на ветробранот

Останете фокусирани

Екранот над инструмент таблата ви овозможува да внимавате на вашата брзина, да следите етапна навигација, да одговарате на вашите телефонски повици и другоСето тоа без да го губите фокусот на патот.

Volvo V90 Cross Country во сина боја е паркиран на пристаниште блиску до водата.

Отворено небо

Со панорамскиот кров што се отвора и навалува можете да уживате во надворешната природа и да имате свеж воздух во кабината.

Во V90 Cross Country со црн ентериер, маж стои надвор.

Обликувајте го вашиот простор

Опциите за товарење овозможуваат опуштено патување. Едноставно соберете го целото семејство, спакувајте си ја опремата и заминете.

Асистенција на патот.Тоа е во нашата ДНК.

Асистенција на патот.Тоа е во нашата ДНК.

Нашиот систем за известување за мртва точка (BLIS) обезбедува активна поддршка кога менувате ленти. Доколку постои ризик од судир со други возила во соседната лента, системот за известување за мртва точка (BLIS) може суптилно да го прилагоди управувањето, со што се помага вие, вашиот автомобил и вашите сакани да бидат таму каде што сакате.

Дење или ноќе, нашата интелигентна технологија за помош околу безбедноста може да ви помогне да откриете и избегнете други возила, пешаци, велосипедисти и големи животни. Тоа го прави прво со предупредување на возачот, а потоа со автоматско сопирање доколку возачот не успее да реагира.*

Предупредувањето за вкрстен сообраќај со автоматска сопирачка го поддржува возачот кога враќа наназад со ограничена прегледност. Системот може да открива возила што преминуваат одзади и, доколку е потребно, автоматската сопирачка може да се активира.**

* Возилата, пешаците и велосипедистите што се движат во иста насока со автомобилот, може да бидат откриени во определени брзини и услови. Системите за откривање зависат од тоа објектите да бидат осветлени и бараат предните и задните светла на возилото да работат кога е темница. Возачот цело време останува одговорен за безбедно возење.

** Функциите за поддршка на возачот не се замена за вниманието и проценката на возачот. Предупредувањето за вкрстен сообраќај може да има ограничена функционалност во одредени ситуации. Интервенцијата на сопирачката е активна само при помала брзина.*** Функциите за поддршка на возачот не се замена за вниманието и проценката на возачот. Поддршката за управување е активна на брзини помеѓу 60-140 km/h.

Наведените карактеристики може да не се стандардни или достапни за сите стилови и опции на моторот. Google, Google Play и „Карти на Google“ се заштитени трговски марки на Google LLC.